Webb, Taylor, Parr, Attebury, Saulsberry, and Jausel AP all staters..

.. Sesser-Valier’s Tyler Winchester Honorable Mention

From the Illinois High School Association 

CLASS 1A FIRST TEAM
Jake Wolfe, Aurora Christian (6-4, Sr., G) 95
Owen Landwehr, Annawan (6-3, Sr., G) 81
Devon House, Sterling Newman (6-7, Soph., PF) 62
Braden Webb, Goreville (5-11, Sr., G) 57
Damarius Taylor, Cairo (6-0, Sr., G) 54

CLASS 1A SECOND TEAM
Justin Myers, Colfax Ridgeview (6-0, Sr., G) 53
Kyle Ottens, Milledgeville (6-2, Sr., G/F) 47
Dylan Patrick, Newark (6-1, Sr., G) 37
Trevor Voss, Payson Seymour (6-5, Sr., G/F) 31
Deion Jackson, Providence-St. Mel (6-3, Jr., G) 28

Sesser Valier’s Tyler Winchester

CLASS 1A HONORABLE MENTION
Noah Blue, Urbana University (6-2, Sr., G) 21; Connor Heaton, Moweaqua Central A&M (6-4, Soph., PG) 20; Devin Yocum, Bushnell-Praire City (6-4, Sr., G/F) 19; Cade Chitty, Champaign Judah Christian (6-6, Sr., F) 17; Ben Buresh, Annawan (6-3, Sr., F) 15; Mitchell Stevenson, Altamont (5-11, Sr., G) 14; Darian Drake, Mt. Sterling Brown County (5-10, Sr., G) 13; Rahim McKee-Strong, DePue (6-6, Sr., C) 13; Carter Sabol, Nokomis (6-8, Soph., F) 13; Peyton Taylor, Mount Pulaski (6-8, Sr., F-C) 13; Jacob Thompson, Milford (6-8, Sr., F) 12; Cade Schave, Milledgeville (6-3, Sr., G/F) 10; Avierre Ross, Peoria Quest (6-3, Sr., F) 9; Jacob Schwerbrock, Kewanee Wethersfield (6-8, Sr., F) 9; Jonah Hopper, White Hall North Greene (6-4, Sr., F) 8; Layne Boyer, East Dubuque (6-3, Jr., G) 6; Jacob Donaldson, Colfax Ridgeview (6-2, Sr., F) 6; Briar Greenman, Ridgewood (6-4, Sr., F) 6; Luke Hensler, Okawville (6-7, Sr., F) 6; Eddie Moreno, DePue (6-0, Sr., G) 6; Ryan Radloff, Dieterich (6-1, Sr., G) 6; Terrell Walker, Peoria Quest (6-2, Sr., PG) 6; Tyler Winchester, Sesser-Valier (Jr.) 6; Manny Winfert, DePue (6-0, Sr., F) 6.

CLASS 2A FIRST TEAM
George Conditt, Chicago Corliss (6-10, Sr., PF) 95
Andrew Morrissey, Winnebago (6-9, Sr., C) 80
Raekwon Drake, Chicago Orr (6-5, Sr., F) 74
Lamar Lillard, Momence (6-4, Sr., F) 64
Fred Cleveland, Chicago Leo Catholic (5-8, Jr., PG) 54
Jake Parr, Anna-Jonesboro (6-2, Sr., F) 54

CLASS 2A SECOND TEAM
Braden Attebury, Eldorado (6-5, Sr., F) 44
Dannie Smith, Chicago Orr (6-5, Sr., F) 38
Isaiah Saulsberry, Harrisburg (6-3, Sr., G) 34
Grant Jausel, Pinckneyville (6-2, Sr., G) 29
Malcolm Miller, Shelbyville (6-4, Jr., G) 28

CLASS 2A HONORABLE MENTION
Tyson Magee, Cumberland (6-3, Sr., G) 27; Austin Rager, Mount Carmel (6-4, Jr., G) 27; Logan Dorethy, West Hancock (6-7, Sr., F) 24; Jack Gilmore, Bloomington Central Catholic (6-3, Sr., F) 21; Calvin Fisher, Monticello (6-6, Sr., F) 18; Chase Adams, Chicago Orr (5-8, Sr., G) 15; Alex Deters, Effingham St. Anthony (6-2, Sr., G) 15; Lamarius Lillard, Momence (6-8, Jr., F) 15; Nick Cohorst, Newton (6-5, Sr., F) 14; James Morris, Bloomington Central Catholic (6-3, Sr., F) 10; Jordan Brooks, St. Joseph-Ogden (6-0, Sr., PG) 9; Lee Hardiek, Teutopolis (6-2, Sr., G) 9; J.C. Moll, Pinckneyville (5-10, Sr., G) 8; Ty Waller, Winnebago (6-2, Sr., PG) 8; Kale Barnett, Bureau Valley (6-0, Jr., G) 6; Luke Richards, Casey-Westfield (6-6, Jr., C) 6; Kavon Russell, Kewanee (6-2, Soph., G) 6; Walker Sandschafer, Robinson (6-5, Sr., F) 6; Levi Scheuermann, Deer Creek-Mackinaw (6-2, Jr., G) 6.

GEC Boys Basketball All Conference Team Released

FIRST TEAM 

Audie Gobel – Gallatin County (MVP)

Corbin Fitch – Thompsonville 

Austin Stevens – Galatia (Captain)

Levi Vinson – Crab Orchard

Jamison Hicks – Hardin County

SECOND TEAM 

Cameron Stevens – Crab Orchard

Robbie Prince – Gallatin County

Tyson Kessler – Thompsonville 

Anthony Darge – Thompsonville 

Brandon Skaggs – NCOE

SPECIAL MENTION

 

Jaron Austin – Hardin County

Sabastian Fasolo – Pope County

Marion advances to sectional final with win over Columbia

CENTRALIA — When it mattered most, Marion’s defense rose to the occasion.

The Wildcats trapping 1-2-2 zone seemed to keep Columbia off balance all night, resulting in 18 turnovers and a 49-41 win over the Eagles in the Centralia Class 3A sectional.

“We haven’t played that way for 10 or 12 games, but we felt like that was the best plan against them, to go 1-2-2 and trap them a little bit more,” said Marion coach Gus Gillespie. “We go from game-to-game, I’m glad our kids were very active in it.”

Please click on the link for the full story from Les Winkeler from the Southern Illinoisan.

http://thesouthern.com/sports/high-school/basketball/boys/boys-basketball-marion-advances-to-sectional-final-with-win-over/article_25ae13ab-1ff0-56aa-96ae-a1e4ce67d860.html

 

Class 1A/2A State Final Parings

Class 1A Elite Eight

AT DE KALB

Sterling (Newman Central Catholic) 61

Chicago (Providence St. Mel) 60

AT NORMAL 

Annawan 39 Colfax Ridgeview 32

AT JACKSONVILLE 

Okawville 65 Peoria Quest Academy 64 – 2OT 

AT CARBONDALE 

Goreville 74 Moweaqua A & M 61 

Class 1A State Finals

FRIDAY MARCH 9th:  SEMI-FINALS

GAME 1;  Sterling Newman Central Catholic vs Annawan 11;15 a.m.

GAME 2:  OKAWVILLE vs. GOREVILLE 1:00 p.m

CHAMPIONSHIP 

Game 3:  Third place game  11:15 a.m.

Game 4:  Championship 1:00 p.m.

Class 2A  Elite Eight

AT CARBONDALE 

Pinckneyville 60 Mt. Carmel 47 OT

AT DE KALB 

Winnebago 58 Chicago Corliss 55

AT JOLIET 

Chicago Orr 74 Chicago Hope Academy 64

AT SPRINGFIELD 

Bloomington Central Catholic 47  Deer Creek Mackinaw 46

Class 2A State Finals

FRIDAY MARCH 9th:  SEMI FINALS 

Game 1:  PINCKNEYVILLE vs. Winnebago 5:30 p.m. 

Game 2:  Chicago Orr vs. Bloomington Central Catholic 7:15 p.m.

SATURDAY MARCH 10th:  CHAMPIONSHIP 

Game 3:  Thrid place game 5:30 p.m.

Game 4:  Championship 7:15 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

Four teams square off for the right to go to Peoria at the SIU Arena tonight.

CARBONDALE –  Goreville (22-11) will square off against Mowequa Central A & M (22-8) in Class 1A for the right to move to the state finals in Carver Arena in Peoria.

In 2A Pinckneyville will square off against Mt. Carmel for the chance to move on in the “Original March Madness” in Peoria.

Here are some links to media sources to preview the games.

Joey Wagner of the Decatur Herald and Review previewing the Class 1A game

http://herald-review.com/sports/high-school/basketball/paradee-brothers-lock-down-on-defense-for-central-a-m/article_7b596b27-4e87-5911-aee4-02a6555d992d.html

Scott Mees of the Southern Illinoisan previewing both games.

http://thesouthern.com/sports/pinckneyville-goreville-look-to-advance-to-state/article_98807e20-d4bb-594b-ac49-1a0626425d90.html

Jack Bullock of A Baseline View previewing both games 

http://abaselineview.com/abv2018supersectionals.html

Paul Wilcoxen of the Mt. Carmel Register

http://www.mtcarmelregister.com/sports/aces-win-robinson-sectional/article_e0294cfb-81d5-5440-9b11-3196188d0c23.html 

 

 

 

 

NBC SPORTS CHICAGO TO CARRY LIVE COVERAGE OF THE 2018 IHSA BOYS BASKETBALL STATE CHAMPIONSHIPS (March 9-10 & March 16-17)

Network to televise LIVE coverage of the Class 1A-4A IHSA Boys Basketball State Championships from Peoria Civic Center’s Carver Arena over the next two weekends

PLUS — Live streaming coverage of EVERY IHSA Boys Basketball State Championship telecast – including surrounding pre/postgame coverage – to be made available to authenticated subscribers on NBCSportsChicago.com/WatchLive and via the NBC Sports app

NBCSportsChicago.com/Preps to air highlight packages from all semifinal, consolation, and championship games;

“High School Lites” IHSA Boys Basketball State Championships recap special to air Sat, Mar. 17 at 10:00 PM CT

 Chicago, IL  NBC Sports Chicago, the home of the Illinois High School Association (IHSA) Championships, will be airing LIVE cross-platform coverage of “America’s Original March Madness,” the 2018 IHSA Boys Basketball State Championships on Friday, March 9 & Saturday, March 10 (Class 1A & 2A) and Friday, March 16 & Saturday, March 17 (Class 3A & 4A) from the Peoria Civic Center’s Carver Arena in Peoria, IL.  Over the next two weekends, Illinois preps hoops fans can look forward to seeing every action-packed semifinal, consolation and championship battle starting each Friday at 11:00 AM CT featuring four, live semifinal match-ups, along with a pair of consolation and two huge state championship title games on Saturday.  Plus – EVERY game will be telecast in a high-definition (HD) format.  The 2018 IHSA Boys Basketball State Championships will be produced by the IHSA & PlayOn! Sports.

In addition — EVERY IHSA Boys Basketball State Championship telecast on NBC Sports Chicago, including surrounding pre/postgame coverage, will be streamed LIVE on NBCSportsChicago.com/WatchLive and will be made available via the NBC Sports app on tablets and smart phones.  Authenticated NBC Sports Chicago subscribers can watch live IHSA Boys Basketball State Championships action from anywhere in the United States.  The live streaming service is currently available to customers of Comcast/Xfinity, DIRECTV, DISH Network, AT&T U-verse, Mediacom, RCN, WOW!, Time Warner Cable and Charter among numerous other carriers.  In addition, NBC Sports Chicago is also available on numerous digital streaming services including DIRECTV NOW, Hulu, fuboTV, Sling TV, CenturyLink Stream, PlayStation Vue, and YouTube TV.  For a full list of carriers and more information about NBC Sports Chicago’s live streaming service, viewers are urged to visit nbcsportschicago.com/live-faq.

IMPORTANT NOTES:

  • Several IHSA Boys Basketball State Championship telecasts will air live on NBC Sports Chicago+…NBC Sports Chicago+ is located on Comcast/Xfinity ch. 201 in the Chicago area and in South Bend, IN, and on ch. 285 in Comcast/Xfinity’s Peoria, Springfield, Rockford and Champaign markets…viewers are urged to visit NBCSportsChicago.com’s special “Channel Finder” section (http://www.nbcsports.com/chicago/channel-finder) or IHSA.org for complete channel location details for ALL games throughout the state.
  • For teams playing in the St. Louis designated market area (DMA), fans will be able to catch all the action via Madison Communications.  Viewers in the St. Louis DMA can contact Madison Communications at 1-855-572-8750 or infomtc@madisontelco.com for exact channel location details.
  •  Fans can interact via Twitter throughout the entire Boys Basketball Tournament by utilizing the hashtag #IHSA to share their comments and showcase their school spirit for their favorite teams.   In addition, fans are urged to visit NBC Sports Chicago’s official preps Twitter handle (@NBCSPreps) for up-to-the-minute tournament news, scores, and more 24/7.

In addition, NBCSportsChicago.com’s IHSA Preps section (NBCSportsChicago.com/preps) will feature highlight packages from all games over the next two weekends, plus – NBC Sports Chicago viewers can look forward to a special IHSA Boys Basketball State Championships recap edition of High School Lites on Saturday, March 17 at 10:00 PM for a complete rundown of every boys championship game, including expanded highlights and player/coaches interviews.

The following schedule details NBC Sports Chicago’s coverage of the 2018 IHSA Boys Basketball State Championships over the next two weekends (all times Central Time) (play-by-play/color analyst/sideline reporting teams are in parentheses):

FRIDAY, MARCH 9

11:00 AM –      Class 1A Semifinal #1: (Teams TBD) (Lee Hall/Camron Smith/Siera Santos)

12:45 PM –      Class 1A Semifinal #2: (Teams TBD) (Lee Hall/Camron Smith/Siera Santos)

5:30 PM –        Class 2A Semifinal #1: (Teams TBD) (Dave Bernhard/Mark Lindo/Siera Santos)

7:15 PM –        Class 2A Semifinal #2: (Teams TBD) (Dave Bernhard/Mark Lindo/Siera Santos)

SATURDAY, MARCH 10

11:00 AM –      Class 1A: CONSOLATION GAME (Teams TBD) (Lee Hall/Camron Smith/Siera Santos)

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

12:45 PM –      Class 1A: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD) (Lee Hall/Camron Smith/Siera Santos)

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

5:30 PM –        Class 2A: CONSOLATION GAME (Teams TBD) (Dave Bernhard/Mark Lindo/Siera Santos)

7:15 PM –        Class 2A: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD) (Dave Bernhard/Mark Lindo/Siera Santos)

 

FRIDAY, MARCH 16

11:00 AM –      Class 3A: SEMIFINAL #1 (Teams TBD) (Lee Hall/Tom Dore/Katy Winge)

12:45 PM –      Class 3A: SEMIFINAL #2 (Teams TBD) (Lee Hall/Tom Dore/Katy Winge)

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

5:30 PM –        Class 4A: SEMIFINAL #1 (Teams TBD) (Dave Bernhard/Camron Smith/Katy Winge)

(NOTE: This game will air in its entirety on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area…ALSO, this game will be joined in progress on the main NBC Sports Chicago channel location immediately following the network’s Cubs at White Sox spring training baseball coverage.)

7:15 PM –        Class 4A: SEMIFINAL #2 (Teams TBD) (Dave Bernhard/Camron Smith/Katy Winge

SATURDAY, MARCH 17

11:00 AM –      Class 3A: CONSOLATION GAME (Teams TBD) (Lee Hall/Tom Dore/Katy Winge)

12:45 PM –      Class 3A: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD) (Lee Hall/Tom Dore/Katy Winge)

5:30 PM –        Class 4A: CONSOLATION GAME (Teams TBD) (Dave Bernhard/Camron Smith/Katy Winge)

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

7:15 PM –        Class 4A: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD) (Dave Bernhard/Camron Smith/Katy Winge)

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

 

Sesser-Valier wins consolation bracket in the Murphysboro Sophomore Tournament

From Len Novora – Murphysboro HS Athletic Director  

 

MURPHYSBORO – Sesser Valier won the consolation bracket of the Murphysboro Sophomore Tournament by beating a very good Hamilton County Foxes team, 60-48.

In the consolation semi-finals they beat 3A Marion, 67-39.

Tanner Eubanks of Sesser-Valier made the All Tournament team.  Special mention goes to Logan Kirk and Peyton Bates of S-V, Corbin Fitch of Thompsonville, and Josh Melvin of West Frankfort.

The full all tournament team as well as the scores for the full tournament are below.

Team recognition went to:

1st Place – Murphysboro

2nd Place – Breese Central

3rd Place – Nashville

4th Place – DuQuoin

5th Place – Sesser-Valier

6th Place – Hamilton County

First Team All-Tournament:

Dezmond Clark – Murphysboro

Terry Pelczynski – Nashville

Tanner Eubanks – Sesser-Valier
Robbie Morgan – Hamilton County

Jacob Green – DuQuoin

Emit Jansen – Breese Central

Austin Hagel – Steeleville​

 

Special Mention
Luke LeQuatte – Herrin
Isaac Kranawetter – Trico
Tristen Hercules – Nashville
Cornelius Davis – Murphysboro
Jamarr McZeke – Murphysboro
Peyton Bates – Sesser-Valier
Logan Kirk – Sesser-Valier
Bradon Thomas – Breese Central
Cavan Cameron – Marion
Carter Wiegard – Red Bud
Haddon Lybarger – Salem
Trent Boles – Salem
Wade Roberson – DuQuoin
Corbin Fitch – Thompsonville
Garrett Webb – Hamilton County
Ian Reith – Chester
Josh Melvin – West Frankfort
Jordan Wininger – Johnston City

All individual recognition determined solely by the Red Devils Tournament staff. There are no medals or certificates, just the recognition.

Dates for next year’s tournament: Feb 23, 25, 28 & March 2, 2019!

Complete Scoreboard for the Tournament

 

 

 

 

Boys Basketball | Pinckneyville downs Nashville to advance to sectional final

TRENTON — A favorable turnover-to-trey ratio in the first half led Pinckneyville to a 55-33 win over Nashville in the Class 2A Wesclin Sectional Wednesday.

Trailing 17-16 early in the second quarter, the Panthers forced three straight Nashville turnovers. The Nashville miscues resulted in a Grant Jausel 3-pointer, a Jausel runout and a Devin Kitchen trey.

After a defensive stop, Kitchen tacked on another trey. That run turned the one-point deficit into a 27-17 lead. The Panthers never looked back.

Please click on the link for the full story from Les Winkeler of the Southern Illinoisan.

http://thesouthern.com/sports/high-school/basketball/boys/boys-basketball-pinckneyville-downs-nashville-to-advance-to-sectional-final/article_095998f8-2465-53a4-b2c7-cf00754a5430.html#tracking-source=home-trending

 

Benton finishes their season 25-6 falling to Marion in the Carbondale Class 3A regional

CARBONDALE — It’s probably only fitting that longtime South Seven Conference rivals from Marion and Carbondale will meet up for a regional championship on Friday.

Marion defeated Benton, 77-53, in the nightcap. Carbondale held off Massac County for a 54-47 win in the early game.

“I thought our seniors were really locked in and ready to play,” said Marion coach Gus Gillespie. “(Saddoris) had a big night. He was ready to play and distribute the basketball. Benton is awfully hard to guard. They can spread you out, and they can all shoot it. Our kids had to guard as hard as they’ve had to because I was very concerned about Benton’s kids.”

Benton was led by Gehrig Wynn with 20, and Parker Williams had 17 on the night.  They end the season with a 25-6 record and capturing back-to-back SIRR Ohio crowns.

Here is a link to the story from Scott Mees of the The Southern Illinoisan.

http://thesouthern.com/sports/high-school/basketball/boys/boys-basketball-carbondale-marion-advance-to-regional-championship/article_460cdc78-f13f-5c8b-bf05-6e5d4df64e11.html#tracking-source=home-top-stories

 

 

Goreville comes from behind to beat Webber 58-50

By Steve Dunford 

ELIZABETHTOWN –  Goreville heads to the Sweet 16, as they come back from a nine point deficit at the half, to beat Webber Township 58-50.

Braden Webb had a Game high 25 points for Goreville  and Peyton Massey added 9, going 6-6 from the free throw line down the stretch.

Charles Neal led Webber with 20 and Dylan Stratton added 12.

Goreville improves to 20-11.  They will play in the Sectional Finals on Friday to face tomorrow night’s winner between Sesser-Valier and Cairo.

Webber Township ends the year at 20-9.

More information will be added about the game later.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!